Dermatoskopia

DERMATISKOPIA inaczej dermoskopia
to badanie zmian skórnych pod powiększeniem, przy użyciu specjalnego sprzętu — dermatoskopu, który pozwala uzyskać „trójwymiarowy obraz” i uwidacznia głębsze struktury oglądanej zmiany.

Celem dermatoskopii jest odróżnienie zmian złośliwych od łagodnych oraz określenie, czy oceniana zmiana wymaga wycięcia chirurgicznego czy nie.

Na badanie dermatoskopem powinny jak najszybciej zgłosić się osoby, które zauważyły, że na ich skórze pojawiły się zmiany budząc niepokoj, szybko rośną, łuszczą się, swędzą, krwawią, mają nieregularne brzegi, niejednolity kolor i szybko się zmieniają. Inne objawy, które powinny zaniepokoić, to sączenie ze znamion, zaczerwienienie wokół znamienia, obrzęk i ból.

Badanie dermatoskopem jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut a może wykryć czerniaka, czyli raka skóry, który we wczesnym etapie rozwoju jest całkowicie wyleczalny.

Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy przynajmniej raz w roku.

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój. Są to osoby, które:

  • posiadają fenotyp skóry typu I lub II,
  • opalają się bardzo słabo lub wcale,
  • posiadają piegi lub znamiona o różnym wyglądzie, zwłaszcza duże, o nieregularnym kształcie lub nierównym kolorze
  • doznały poparzeń słonecznych lub miały częsty kontakt z silnym słońcem
  • mają w rodzinie osoby, które zachorowały na nowotwory skóry.

Dermatoskopia pomaga w wykryciu znamion barwnikowych podejrzanych o nowotworowy charakter, które „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią się od pozostałych a w przyszłości mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju czerniaka. Pomaga je odróżnić od innych, podobnych w wyglądzie, ale całkowicie niegroźnych zmian skórnych, takich jak brodawki łojotokowe czy naczyniaki.

Dermatoskopia może być również wykorzystywane do diagnozowania chorób zakaźnych, oglądania trzonu włosa czy oceny powikłań skórnych w przebiegu innych chorób.

Dermatoskopia nie wymaga przygotowań i nie trzeba wykonywać żadnych wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Polecamy

LECZENIE HEMOROIDÓW

Hemoroidy – można z nimi żyć, ale po co? Najwyższy czas skończyć z hemoroidami jako tematem tabu. Są przecież powszechną i dokuczliwą przypadłością i można z nimi żyć do pewnego etapu rozwoju choroby, stosując środki łagodzące dolegliwości – jednak do czasu.
Raz na zawsze pozbądź się problemu dzięki laserowemu zabiegowi usuwania hemoroidów / zabiegowi termoablacji RFITTH CELON!

Osocze bogatopłytkowe PRP

URAZY MOGĄ SIĘ LECZYĆ SAME – CZYLI OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE.
PRP czyli płytkowe czynniki wzrostu są koncentratem płytek krwi, wyizolowanym z pełnej krwi pacjenta. Stosuje się je w leczeniu zmian zarówno przewlekłych jak i po ostrych urazach, obejmujących zarówno tkanki miękkie jak i tkankę kostną, wykorzystując możliwości własnych komórek do gojenia.

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
kalkulator

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00