Kolposkopia – diagnostyka onkologiczna

To proste badanie, które polega na oglądaniu – w odpowiednim oświetleniu i powiększeniu – powierzchni szyjki macicy, kanału szyjki oraz pochwy i sromu.
Przy pomocy urządzenia (mikroskopu) zwanego kolposkopem lekarz może wykryć choroby niewidoczne podczas zwykłego badania ginekologicznego.

Głównym celem badania jest wykrywanie zmian przedrakowych szyjki macicy, pochwy i sromu. Za pomocą kolposkopii szuka się także objawów infekcji wirusem HPV, który jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.
Dzięki temu badaniu możliwe jest diagnozowanie różnych zakażeń dróg rodnych.
Kolposkopia pomaga także ocenić, czy w przeprowadzonym już zabiegu leczniczym, została usunięta cała zmiana chorobowa. Służy również do weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologii.

Podczas badania kolposkopowego lekarz może zadecydować o konieczności pobrania wycinków ze zmienionych chorobowo miejsc, do oceny histopatologicznej, Pobieranie wycinków dokładnie ze zmienionego chorobowo miejsca chroni szyjkę macicy przed jej nadmiernym uszkodzeniem i wycinaniem zdrowych fragmentów tkanek. Ma to szczególne znaczenie u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Zazwyczaj przed badaniem trzeba najpierw wykonać cytologię – zwiększa to czułość diagnostyczną. Aby wynik kolposkopii był miarodajny, na kilka (do 7) dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, należy zaprzestać stosowania globulek dopochwowych i dokonywać irygacji pochwy. Kolposkopii nie przeprowadza się również podczas miesiączki.

Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i trwa zaledwie kilka minut. Wynik podawany jest od razu po zakończeniu badania. W razie potrzeby, może być wykonywana wielokrotnie.

Kolposkopia to bardzo skuteczna profilaktyka onkologiczna.


Polecamy

DIAGNOSTYKA USG

Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny.

CHIRURGIA

Niedługo będzie możliwość skorzystania z osiągnięć techniki laserowej w chirurgicznych zabiegach medycyny małoinwazyjnej. Niedługo będzie możliwość skorzystania z osiągnięć techniki laserowej w chirurgicznych zabiegach medycyny małoinwazyjnej. Niedługo będzie możliwość skorzystania z osiągnięć techniki laserowej w chirurgicznych zabiegach medycyny małoinwazyjnej. Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny.

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
kalkulator

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00