Endokrynologia

Endokrynologia zajmuje się badaniem funkcjonowania narządów wytwarzających hormony – substancji chemicznych wydzielanych do krwiobiegu. Podstawowe narządy wytwarzające hormony to tarczyca, nadnercza, jądra, jajniki, przytarczyce i trzustka. Nadzór nad nimi pełni gruczoł leżący wewnątrz czaszki – przysadka mózgowa, która odbiera sygnały z mózgu.

Zaburzenia hormonalne to inaczej schorzenia układu dokrewnego, których diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog. Do niego należy znalezienie przyczyny choroby oraz jej podłoża.


Do chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego należą m.in:

  • choroby tarczycy (guzy, nadczynność, niedoczynność, choroba Hashimoto, wole)
  • choroby nadnerczy (guzy, nadczynność, niedoczynność, nadciśnienie hormonalne,  zespół Cushinga, choroba Addisona)
  • choroby przysadki mózgowej  (guzy, nadczynność, akromegalia, niedoczynność, hyperprolaktynemia, choroba Cushinga)
  • choroby trzustki (guzy endokrynne, cukrzyca)
  • choroby gonad  (menopauza, andropauza, zaburzenia dojrzewania płciowego, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność)
  • choroby przytarczyc (tężyczka, osteoporoza)
  • zespoły androgenne (nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie)
  • ginekomastia.

W procesie leczenia, bardzo ważne jest poznanie przez pacjenta mechanizmów działania i przyczyn swoich dolegliwości. Wspólny z lekarzem wybór najlepszych metod leczenia oraz ograniczenia objawów pozwoli na zaangażowanie się w terapię, która nie polega jedynie na przyjmowaniu leków, ale wymaga też od chorego samodyscypliny. Dzięki temu może on jednak żyć praktycznie bez objawów przez długie lata, a nawet całkowicie uporać się z chorobą.

Polecamy

LECZENIE HEMOROIDÓW

Hemoroidy – można z nimi żyć, ale po co? Najwyższy czas skończyć z hemoroidami jako tematem tabu. Są przecież powszechną i dokuczliwą przypadłością i można z nimi żyć do pewnego etapu rozwoju choroby, stosując środki łagodzące dolegliwości – jednak do czasu.
Raz na zawsze pozbądź się problemu dzięki laserowemu zabiegowi usuwania hemoroidów / zabiegowi termoablacji RFITTH CELON!

Osocze bogatopłytkowe PRP

URAZY MOGĄ SIĘ LECZYĆ SAME – CZYLI OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE.
PRP czyli płytkowe czynniki wzrostu są koncentratem płytek krwi, wyizolowanym z pełnej krwi pacjenta. Stosuje się je w leczeniu zmian zarówno przewlekłych jak i po ostrych urazach, obejmujących zarówno tkanki miękkie jak i tkankę kostną, wykorzystując możliwości własnych komórek do gojenia.

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
kalkulator

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00