Neurologiczne leczenie botoksem

Zastosowanie toksyny botulinowej – BOTOXU w leczeniu neurologicznym.

Botox czyli toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej ale również w leczeniu chorób neurologicznych. Mechanizm jej działania polega na zahamowaniu wydzielania acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego rezultatem jest rozkurcz i rozluźnienie mięśni, czyli ich relaksacja.


Te właściwości botuliny wykorzystuje się w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych lub ich następstw, często na codzień uciążliwych i bolesnych dla pacjenta. Są to m.in:

  • spastyczność mięśniowa (wzmożone napięcie mięśniowe) i jej następstwa – dotyczy w szczególności spastyczności, które są wynikiem udaru mózgu, np. zaciśnięta pięść, nadmiernie zgięty nadgarstek i łokieć czy ramię przyciśnięte do piersi;

– dzięki podaniu botuliny redukuje się niesprawność ruchową spowodowaną niedowładem oraz w            znacznym stopniu można złagodzić dolegliwości bólowe;

– już jednorazowa dawka pozwala uzyskac pożądane efekty na 3-4 miesiące, co stwarza            możliwości dla fizjoterapii, która w nastepnych miesiącach pomoże w pokonywaniu tych napięć i przywracaniu sprawności ruchowej;

  • dystonie ogniskowe, czyli tzw. spazmowe bóle mięśniowe – dotyczą głównie szyi, karku (tzw. kręcz szyi) i pleców,

– są wywołane nieprawidłową stymulacją mięśniową, za którą odpowiedzialne są nerwy a botulina          powstrzymuje ich działanie i osłabia lub hamuje nadmierny skurcz;

  • migrena przewlekła – choroba charakteryzująca się długotrwałymi i uciążliwymi bólami głowy – – botulina zapobiega powstawaniu ataków bólu i jest uważana za najskuteczniejszą w tej chwili metodę leczenia migreny;
  • nadmierna potliwość – spocone dłonie czy pachy to problem powodujący u wielu osób duży dyskomfort. Botulina podana w te okolice wpływa na gruczoły potowe, hamując ich wydzielanie. Aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia podawania zastrzyków w tak wrażliwe okolice, stosuje się miejscowe znieczulenie w postaci maści lub okłady z lodu.

KORZYŚCI z podjęcia terapii botuliną.

  1. Niewątpliwą korzyścią dla pacjentów, wynikającą z zastosowania botoxu, jest szybkie i skuteczne pozbycie się bólu, który zawsze towarzyszy powyższym schorzeniom.
  2. Innym, ważnym efektem stosowania botuliny jest umożliwienie wielu chorym osobom powrotu do codziennego, samodzielnego funkcjonowania oraz podjęcie przez nich rehabilitacji ruchowej, co w rezultacie jest najistotniejszym, pozytywnym efektem zabiegu.
  3. Kolejnym, niemniej ważnym efektem zabiegów z użyciem botoxu, są korzyści w sferze emocjonalnej oraz estetycznej, które pozytywnie wpływają na komfort psychiczny pacjenta. 

Skutki uboczne zastosowania botoxu.

Stosowanie toksyny botulinowej w medycynie niesie ze sobą ryzyko występowania działań niepożądanych, jednak mają one charakter przemijający i utrzymują się do kilku dni. Moga to być niewielkie krwiaki, które powstałe w miejscu ukłucia, zaczerwienie, niepełne porażenie, asymetria, ból i obrzęk miejsc wkłuć.

W ostatnich latach coraz rzadziej dochodzi do jakichkolwiek powikłań. Określono bowiem jednorazową maksymalną dawkę podania toksyny (do100 jednostek podczas jednego zabiegu, nie więcej niż 2-3 razy w roku, w odstępach 4-6 miesięcy).

Przeciwwskazaniami do stosowania toksyny botulinowej są: ciąża, karmienie piersią i nużliwość mięśni, zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych lub leków rozkurczowych, nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy), schorzenia zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi.

W Centrum Medycznym Chemiczna, specjalista neurolog, dr Klaudiusz Kumor, zajmuje się kwalifikowaniem i leczeniem toksyną botulinową:

  • migreny przewlekłej
  • dystonii, m.in. kręczu karku, kurczu powiek, kurczu pisarskiego
  • połowiczego kurczu twarzy
  • spastyczności
  • nadmiernej potliwości
  • bruksizmu
  • zmarszczek czoła.

Koszty leczenia:

  • wizyta pierwszorazowa …………………………………………………………………………………. 150 zł
  • wizyta kolejna   ……………………………………………………………………………………………….. 100 zł
  • USG-Doppler tętnic szyjnych i kręgowych   …………………………………………………….. 120 zł
  • Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej …………………………………………………………… od 400 zł
  • w tym np:
  • nadpotliwość   ………………………………………………………………………………………………  od 1200 zł
  • kręcz karku   …………………………………………………………………………………………………. od 1200 zł
  • migrena ……………………………………………………………………………………………………….. od 1800 zł
  • inne   ……………………………………………………………………………………………  wycena indywidualna

 

Przyjmuje w czwartki, od godz. 15.00 do 19.00

Rejestracja telefoniczna: pn – pt godz. 9.00 – 19.00 pod nr tel: 32 330 30 35


Czy wiesz, że:

Pierwszy przypadek zatrucia jadem kiełbasianym opisał niemiecki lekarz i pisarz Justinus Kerner w 1817 roku. 13 osób zatruło się wędzoną kiełbasą a 6 zmarło. Botulus w języku łacińskim oznacza “kiełbasa”.

Stąd fakt, że jad kiełbasiany zwany jest inaczej toksyną botulinową, botulinotoksyną lub botuliną.

 

Polecamy

LECZENIE HEMOROIDÓW

Hemoroidy – można z nimi żyć, ale po co? Najwyższy czas skończyć z hemoroidami jako tematem tabu. Są przecież powszechną i dokuczliwą przypadłością i można z nimi żyć do pewnego etapu rozwoju choroby, stosując środki łagodzące dolegliwości – jednak do czasu.
Raz na zawsze pozbądź się problemu dzięki laserowemu zabiegowi usuwania hemoroidów / zabiegowi termoablacji RFITTH CELON!

Osocze bogatopłytkowe PRP

URAZY MOGĄ SIĘ LECZYĆ SAME – CZYLI OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE.
PRP czyli płytkowe czynniki wzrostu są koncentratem płytek krwi, wyizolowanym z pełnej krwi pacjenta. Stosuje się je w leczeniu zmian zarówno przewlekłych jak i po ostrych urazach, obejmujących zarówno tkanki miękkie jak i tkankę kostną, wykorzystując możliwości własnych komórek do gojenia.

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
kalkulator

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00