Zastosowanie toksyny botulinowej – BOTOXU w leczeniu neurologicznym.
Botox czyli toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej ale również w leczeniu chorób neurologicznych. Mechanizm jej działania polega na zahamowaniu wydzielania acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego rezultatem jest rozkurcz i rozluźnienie mięśni, czyli ich relaksacja.
Te właściwości botuliny wykorzystuje się w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych lub ich następstw, często na codzień uciążliwych i bolesnych dla pacjenta. Są to m.in:
– dzięki podaniu botuliny redukuje się niesprawność ruchową spowodowaną niedowładem oraz w znacznym stopniu można złagodzić dolegliwości bólowe;
– już jednorazowa dawka pozwala uzyskac pożądane efekty na 3-4 miesiące, co stwarza możliwości dla fizjoterapii, która w nastepnych miesiącach pomoże w pokonywaniu tych napięć i przywracaniu sprawności ruchowej;
– są wywołane nieprawidłową stymulacją mięśniową, za którą odpowiedzialne są nerwy a botulina powstrzymuje ich działanie i osłabia lub hamuje nadmierny skurcz;
KORZYŚCI z podjęcia terapii botuliną.
Skutki uboczne zastosowania botoxu.
Stosowanie toksyny botulinowej w medycynie niesie ze sobą ryzyko występowania działań niepożądanych, jednak mają one charakter przemijający i utrzymują się do kilku dni. Moga to być niewielkie krwiaki, które powstałe w miejscu ukłucia, zaczerwienie, niepełne porażenie, asymetria, ból i obrzęk miejsc wkłuć.
W ostatnich latach coraz rzadziej dochodzi do jakichkolwiek powikłań. Określono bowiem jednorazową maksymalną dawkę podania toksyny (do100 jednostek podczas jednego zabiegu, nie więcej niż 2-3 razy w roku, w odstępach 4-6 miesięcy).
Przeciwwskazaniami do stosowania toksyny botulinowej są: ciąża, karmienie piersią i nużliwość mięśni, zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych lub leków rozkurczowych, nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy), schorzenia zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi.
W Centrum Medycznym Chemiczna, specjalista neurolog, dr Klaudiusz Kumor, zajmuje się kwalifikowaniem i leczeniem toksyną botulinową:
Koszty leczenia:
Przyjmuje w czwartki, od godz. 15.00 do 19.00
Rejestracja telefoniczna: pn – pt godz. 9.00 – 19.00 pod nr tel: 32 330 30 35
Czy wiesz, że:
Pierwszy przypadek zatrucia jadem kiełbasianym opisał niemiecki lekarz i pisarz Justinus Kerner w 1817 roku. 13 osób zatruło się wędzoną kiełbasą a 6 zmarło. Botulus w języku łacińskim oznacza “kiełbasa”.
Stąd fakt, że jad kiełbasiany zwany jest inaczej toksyną botulinową, botulinotoksyną lub botuliną.
Hemoroidy – można z nimi żyć, ale po co? Najwyższy czas skończyć z hemoroidami jako tematem tabu. Są przecież powszechną i dokuczliwą przypadłością i można z nimi żyć do pewnego etapu rozwoju choroby, stosując środki łagodzące dolegliwości – jednak do czasu.
Raz na zawsze pozbądź się problemu dzięki laserowemu zabiegowi usuwania hemoroidów / zabiegowi termoablacji RFITTH CELON!
URAZY MOGĄ SIĘ LECZYĆ SAME – CZYLI OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE.
PRP czyli płytkowe czynniki wzrostu są koncentratem płytek krwi, wyizolowanym z pełnej krwi pacjenta. Stosuje się je w leczeniu zmian zarówno przewlekłych jak i po ostrych urazach, obejmujących zarówno tkanki miękkie jak i tkankę kostną, wykorzystując możliwości własnych komórek do gojenia.